top of page
Search

Šta je Stage 1 Tuning

  • autokljucevivaljev
  • May 6
  • 11 min read

Stage 1 tuning je osnovna faza softverske optimizacije dizel motora čiji je cilj povećati snagu i elastičnost u granicama fabričkih komponenata. Drugim rečima, u Stage 1 remapu menjamo parametre u softveru ECU jedinice tako da motor ubacuje više goriva i napuni se većim pritiskom vazduha, ali bez fizičkih izmena (bez većih turbopunjača ili drugih hardverskih modifikacija). Kod dizel motora nema paljenja preko svećica, već se agregat kontroliše ubrizgavanjem goriva i radom turbine, pa se Stage 1 odnosi upravo na te sisteme. U praksi Stage 1 tuning omogućava da običan fabrički dizel motor dobije dodatnih 15–30% snage, uz uslov da su mape pažljivo usklađene i da se ne pređe bezbedna granica.


ZA INFORMACIJE O TUNINGU VAŠEG VOZILA U VALJEVU KAO I PRIMERE NAŠIH PRETHONDIH RADOVA POSETITE INSTAGRAM STRANICU @AUTO.ELEKTRONIKA.VALJEVO


Efekti Stage 1 tuninga na performanse, potrošnju i rad motora


  • Povećanje snage i obrtnog momenta: Kod Stage 1 remapa motor dobija znatno veću vuču. U praksi se obično dobije 10–30% više obrtnog momenta nego fabrički, zavisno od modela. To znači da motor znatno lakše vuče još od nižih obrtaja. Na primer, motor koji je fabrički davao 140 KS, nakon dobrog Stage 1 tuninga može dati oko 170–180 KS na radilici (što je otprilike 125–135 KS na točkovima, zavisno od gubitaka). Obrtni momenat raste s oko 320 Nm na 370–400 Nm (u zavisnosti od motora). U praksi se to oseti kao snažnije ubrzanje – vozilo ne mora da „diže“ brzinu ručno već motor sam automatski gura više.


  • Brži odziv i bolja vuča: Jednom kad se Stage 1 tunom poveća boost i gorivo, odziv na papučicu gasa postaje oštriji. Motor spremnije „hvata“ turbinu i kreće da vuče brže. To znači da pri dodavanju gas papučica više „zna da se napuni“ – ubrzanje je neposredno. U praksi, čak i pri manjim obrtajima osećate kako motor snažno reaguje. Važno je istaći da takav brži odziv zahteva i prilagođenu tehniku vožnje: vozač mora biti spreman da gas naglo reaguje većim momentom, ali to je upravo i cilj – veću upotrebljivost kad god je potrebna.


  • Potrošnja goriva: Efekat na potrošnju može varirati. Ako se Stage 1 pravilno podesi, motor može postati čak malo efikasniji pri laganoj vožnji – optimizovano sagorevanje znači da pri krstarenju na autoputu može trošiti približno kao pre, a ponekad i malo manje. Međutim, u realnoj upotrebi većina vozača koristi dodatnu snagu (brže ubrzava, više plin), pa ta veća snaga dovodi i do veće potrošnje kada se koristi. Drugim rečima, ako vozite agresivnije nego ranije, potrošnja će porasti, ali pri štedljivoj vožnji dizel motor može pokazati da je Stage 1 donekle povećao ekonomičnost. Uglavnom, Stage 1 tuning neće čudo smanjiti potrošnju – on je prvenstveno za performanse, a efekti na potrošnju su sporedni i ovise o stilu vožnje.


  • Rad motora i pouzdanost: Kada je tuning dobro urađen, motor radi glatkije pri svim opterećenjima. Slaganje ubrizgavanja i punjenja vazduha je finije, pa nema neujednačenog rada ili „rupica“ u trenutku prelaska na veće opterećenje. Servo “leži” jače i mirnije, dok hladan start ostaje pouzdan. Sa druge strane, veća opterećenja zahtevaju malo više pažnje – bitno je da u Stage 1 tuni ostane marginа sigurnosti: ne pregura se motor do ivice, već povećanje snage bude u granicama koje fabrički agregat može izdržati bez ranijeg habanja. Drugim rečima, pravi Stage 1 rezultira boljim odzivom i većim performansama, a i dalje očekivanim nivoom pouzdanosti ako je rad motora normalan i ako je kvarova nema.


STAGE 1 TUNING
STAGE 1 TUNING

Ključne mape u Stage 1 tuningu

U Stage 1 remapu najviše se menjaju mape koje kontrolišu koliko goriva i vazduha motor prima. Evo najvažnijih mapa u ECU fajlu:



  • SOI (Start of Injection) mapa: Ova tabela određuje ugao (vreme) kada pumpa počinje da ubrizgava gorivo u cilindar. Blago pomeranje SOI može povećati pritisak sagorevanja. Na primer, ako se gorivo ubrizga malo ranije (ugao se poveća), gorivo ima više vremena da sagori pri većem pritisku što može podići snagu. Međutim, avansiranje prevelikim pomakom može prouzrokovati previsoki pritisak i oštećenje motora. Obrnuto, kašnjenje ubrizgavanja (manji ugao) smanjuje pritisak i okside azota, ali gubi se deo potencijala snage. U praksi, na Stage 1 uglavnom ostavlja se SOI blizu fabričkih vrednosti ili se pomera za par stepeni prema potrebi, jer se fokus prebacuje na boost i gorivo. U svakom slučaju, promene SOI su suptilne i rade se uz oprez, jer motor ionako ima ograničenje maksimalnog pritiska.


  • Mapa EGR-a (povrat izduvnih gasova): EGR karta određuje koliko izduvnih gasova će se vratiti u usisni kolektor (delimični recirkulaciju). Fabrika koristi EGR da smanji emisiju NOx gasova, pošto deo gasova hlađuje smesu goriva. U Stage 1 tuning fajlu se često smanjuje ili potpuno blokira EGR: time motor dobija više svežeg vazduha, a sagorevanje postaje efikasnije. Međutim, isključivanje EGR-a povećava temperaturu sagorevanja i NOx emisiju, pa se kartografija menja tako da ECU ne prijavi grešku. U praksi mnogi Stage 1 samo „programiraju“ EGR na minimum i ostave ECU da misli da je sve OK. Ovakav tuning povećava snagu (i smanjuje mogućnost zagušenja filtra čestica), uz cenu što motor sada manje koristi povraćene gasove.


  • Mapa boost-a (turbo punjača): Ova mapa sadrži ciljani pritisak vazduha na turbini pri raznim obrtajima i opterećenjima. Povećanjem vrednosti u boost kartama dozvoljavamo turbini da pumpa jači pritisak. U Stage 1 dizel remapima boost vrednosti se obično povećavaju tako da se iskoristi izvesna rezerve turbine (u okviru pouzdane zone). Na primer, fabrički je pritisak 1.2 bara, a posle remapa može biti 1.3–1.5 bara. Time motor dobija više vazduha, pa se može ubrizgati više goriva. Naravno, prate se temperature i pritisci, ali u normalnom Stage 1 dizel tuning-u iznad tog nivoa retko se ide. Povećan boost je glavni izvor dodatne snage.


  • Mapa limita obrtnog momenta: Moderni dizel ECU-i imaju tabelu koja ograničava koliki obrtni momenat motor smije da razvije. To je bezbednosna mera (često i u zavisnosti od opterećenja menjača). Pri Stage 1 tuniranju tu se vrednost pomera gore: dozvoljava se veći moment pre nego što ECU interveniše. Drugim rečima, remap „skida kočnicu“ sa fabričke granice momenta. Na primer, fabrički limit može biti 350 Nm, a u Stage 1 je možda 380 Nm. Motor tada može da razvija više vršnog momenta. Bitno je samo da tuner ne pretera: podiže se do sigurne granice, ne preko nje.

  • Mapa limita dima (Smoke limiter): Dizel ECU obično ima mapu koja ograničava količinu goriva da ne bi nastalo previše crnog dima. Stage 1 tune-om se prag tog limita povećava, odnosno dozvoljavaju se veće brzine ubrizgavanja goriva pri punom gasu. Cilj je da motor i dalje prođe na tehničkom pregledu (nešto dima je dozvoljeno, ali ne sme biti oblak), a da se omogući dodatna snaga. U praksi se boost i mape dima podižu zajedno: više goriva ide samo ako uđe dovoljno vazduha. Na taj način automatski smanjenje dima ostaje u kontroli, ali motor prima mngo jaču smesu.


  • Mapa pritiska u šinama (Rail pressure): Kod common-rail dizela gorivo se drži pod visokim pritiskom u šinama pre ubrizgavanja. Visi pritisak znači gušće gorivo i veću količinu ubrizgavanja po akciji. U Stage 1 fajlovima obično se poveća maksimalni cilj pritiska – na primer, sa fabričkih ~1600 bara na 1700–1800 bara. Time pumpa goriva radi snažnije (iza toga ostaje provesti li test da pumpa izdrži duže). Veći pritisak omogućava ubrizgavanje veće količine goriva uz gotovo iste impulsne dužine injekcije, pa motor može stvoriti više sile.


  • Mapa odnosa vazduh/gorivo (AFR – Air/Fuel Ratio): Ova tabela definiše odnos vazduha i goriva u ciljanoj smeši pri delimičnom opterećenju. Dizeli inače mnogo rade u otovoranoj petlji, ali ECU i dalje ima ciljne AFR vrednosti (kod krstarenja i malog gasa, motor radi veoma siromašno zbog ekonomičnosti). U Stage 1 remapima te vrednosti se mogu sitno prilagoditi. Na primer, za ekonomičniju vožnju može se ciljano ići na malo mršaviju smešu (lambda veća od 1), dok se u zoni visokog opterećenja može dozvoliti nešto bogatija smeša radi većeg momenta. U praksi, kod jakog opterećenja ECU uglavnom sam doziranjem goriva postiže bogatiju smešu, ali AFR karta se može iskoristiti za finu regulaciju u međurežimima.


  • Dodatne mape: Pored navedenih, prilikom Stage 1 tuninga često se doteruju i druge pomoćne mape. Na primer, mapa zahteva vozača (takozvani „Driver’s Wish“) povezuje pritisak papučice gasa sa ciljnim obrtom – ona se pomera naviše kako bi autu brže odazivao. Kod turbina sa elektromotornim ventilima, podešavaju se signali (npr. n75 kod VAG motora) da prate novi boost. Takođe se mogu korigovati mapiranja lambda feedback-a, MAP senzora, i sl. U suštini, svaki element se usklađuje: ako se poveća boost, povećavaju se mapiranja goriva; ako se isključi EGR, prilagođava se ciljani ubrizgavanja. Ključ je da sve ove mape rade u harmoniji i omogućavaju veći protok bez konflikata.


Različiti tipovi ECU jedinica i karakteristike tuninga

Različiti dizel motori koriste različite ECU kontrolere (Bosch, Siemens, Delphi itd.), i svaki ima svoje osobenosti koje utiču na Stage 1 tuning:



  • Bosch EDC15: Stara serija (kraj 90-ih, ranih 2000-ih) koja se nalazila u prvim PD i nekim ranim CR dizelima. Ovaj ECU ima malu memoriju i dosta osnovne logike. Često se mora otvarati čip fizički ili koristiti ograničene OBD alate. Pri Stage 1 na EDC15 rade se najosnovnije promene: povećava se boost, pomera malo maksimalno ubrizgavanje goriva (tražimo više pd.), smanjuje EGR i limitator dima. Prednost je jednostavnost sistema; mane su manjka složenih zaštita. Sve u svemu, EDC15 Stage 1 tune znaju da daju sigurne dobitke bez preterane komplikovanosti, ali nemaju ni puno dodatnih opcija.


  • Bosch EDC16: Noviji ECU (sredina 2000-ih) rasprostranjen u 1.9 i 2.0 TDI motorima. EDC16 dolazi sa više memorije i podrškom za OBD2 flash, pa je lakši za programiranje. Takođe ima naprednije algoritme (npr. više mapa za različite temperature i brzine). U Stage 1 tuningu EDC16 dovodi više finoće: pored podizanja boosta i goriva, mogu se doterivati mape hladnog starta, lambda regulatora, nekoliko nivoa ciljne smeše i dr. Ovaj ECU već „zna“ neke od verzija motora (postoje razne varijante), pa Stage 1 za njega uključuje proveru više mapa. Ali generalni princip je isti: više vazduha, više goriva, manje ECU limita. EDC16 remapovi obično daju dobar balans snage i pouzdanosti.


  • Bosch EDC17: Svežija generacija (počev od oko 2010. g.) za novije common-rail dizel motore. EDC17 ima velik kapacitet memorije i kompleksne interne kontrole. Posebna karakteristika je “vrednovanje momenta”: kad podižemo mapu momenta, ECU proverava mnoge faktore (kao što su temperatura, protok, lambda, itd.) da li mogu da isprate tu promenu. Pri Stage 1 tuningu EDC17kao i edc17 dpf off može dati najveće dobitke, ali zahteva najviše pažnje: podiže se boost, koriguje ubrizgavanje i mapa dima, ali se mora proveriti da ECU ne zaustavi motor zbog zaštitnih sigurnosnih pravila. Dobar tuner pažljivo usklađuje nove vrednosti sa svim internim limitima (npr. torque limiter, turbo karakteristična mapa). Kada se to uradi, EDC17 može znatno više da napravi nego stariji ECU, ali je i zahtevniji.


  • Siemens SID (SID206, SID803): Stariji sistemi kod nekih VW/Opel i PSA dizela iz 90-ih i 2000-ih. Na primer, SID206 je na nekim starijim VW, SID803 na Peugeot/Citroën motorima. To nisu Bosch ECU-i, pa imaju drugačiji format mapa, često manje linearne rasporede. Za Stage 1 tune na njima takođe važni boost i gorivo, ali pristup je specifičan – često se koristi BDM pristup za čitanje ECU-a. Princip je isti: povećamo preske/boost, više goriva, malo uklonimo limitatore. Razlika je u detaljima alata i načinu čitanja/pisanja. Dobri tuneri znaju mape SID ECU-a i mogu postići rezultate slične Bosch-u, samo je proces manje poznat širim masama.


  • Drugi ECU: Postoje i razni drugi ECU sistemi (Delphi, Denso, Marelli i sl.) koji su specifični za pojedine proizvođače (Renault, Mazda, Fiat itd.). Oni imaju svoje mape i protokole. Osnovni princip Stage 1 tuning-a na njima je identičan: uvećati dozvoljeni boost i količinu ubrizganog goriva, uz prilagođavanje dima i momenta. Naravno, detalji mapiranja zavise od sistema. Profesionalci koji rade sa tim ECU imaju odgovarajuće mape i znaju na šta da paze. Generalno, Stage 1 na svim sistemima ide istim putem, samo je pristup alatu i fine kalibracije po tipu ECU drugačiji.


vw golf stage 1
vw golf stage 1

Profesionalni Stage 1 tuning – dobre prakse i česte greške

Dobar Stage 1 tuning prepoznaje se po promišljenom, postepenom pristupu i detaljnom testiranju. Evo nekoliko smernica i opomena:


Za dobar stage 1 tuning savetujemo vam servis Auto Elektronike Valjevo


  • Postepeno povećanje parametara: Nikakve drastične promene odjednom. Prvo se uveća boost za neki mali procenat, potom proverava kako motor reaguje, pa se tek onda koriguje gorivo, obrtni moment i ostalo. Na primer, preći sa 1,2 bara na 1,3 bara, pa testirajte pre prelaska na 1,4 bara. Time se izbegavaju šokovi na motoru i sigurnosnim limitima. Ovakav postupni rad omogućava i vraćanje na staro ako se pojavi problem: lakše je „okruglije“ smanjiti parametre nego da motor odmah ide na najjače.


  • Testiranje i analiza: Posle svake izmene obavezno proverite efekat. Profesionalni tuneri koriste dinamometar da vide nove krive snage i obrtnog momenta, kao i analizator izduvnih gasova da očitaju boju dima. Prate se i temperature vode i ulja. Na primer, nakon povećanja boosta gledaju da li se stabilno drži temperatura rashladne tečnosti ili da li se pritisak ulja menja. Tako brzo uočite da li je neka mapa otišla predaleko – odmah možete korigovati. Bez merenja sve ostaje na „osećaju“, a to nije dovoljno pouzdano.


  • Usklađivanje mapa: Svaka izmena mora odgovarati ostalima. Ako povećate boost, morate pustiti ECU da isprati tu dodatnu vazdušnu masu – tj. omogućiti više goriva i prilagoditi lambda mapu. Ako podignete mapu momenta, proverite interne limi- tere (npr. torque intercept) da dozvole novu vrednost. Profesionalni tuner uvek proveri „kontrolne faktore“ u softveru – da nema zaostatka jednom mapom protiv novog podešavanja druge. Jednostavno rečeno, sve mape moraju biti „u harmoniji“. Ako ste negde pogrešili, motor će početi da „kasa“ ili čak da ode u grešku.


  • Sigurnosne margine: Uvek ostavite malu rezervu. Dobar Stage 1 ne gura ECU do krajnjih granica. Na primer, fabrički limit motora može biti 400 Nm, pa tuner može bezbedno ići na 420 Nm – ali ne na 500 Nm. Isto važi za pritisak u šinama i trajanje ubrizgavanja. Ako se dodaje više goriva, nekad se ne poželi odmah odvesti do maksimalnog dovoljnog pritiska, već na sigurnu marginu ispod najviših vrednosti. Cilj je dobiti više snage, ali ne po svaku cenu – motor treba i dalje pouzdano raditi.


  • Prilagođavanje vozačkom stilu i zakonskim okvirima: Profesionalni Stage 1 ne guši auto mimo zakona, i ne pravi nevoznog milimetar. Ako vozite ekonomično, auto treba i dalje trošiti kao pre (omogućiti da lambda funkcionše normalno). Kad zatrebate gas – tad je dodatna snaga tu. Dobar tuner postiže kompromis: auto i dalje može proći tehnički pregled, a normalna vožnja ne ide u ekstrem, ali kada to bude trebalo – ima tih 20–30% više performansi. U suštini, vozaču treba dati način da koristi jači motor, a da pritom ne bude iznenađen (i da mu to ne pokvari svakodnevicu).


Česte greške koje treba izbegavati:


  • Prekomerno ubrizgavanje goriva: Jedna od najgoreg praksi je smatrati da „što više goriva, to bolje“. U trenutku može nastati oblak crnog dima, ali motor to neće bolje iskoristiti – naprotiv, sagorevanje je siromašno, a snaga stagnira ili se čak smanji. Na primer, ako smatrate da kad povećate ubrizgavanje u potpunosti tek treba dodati boost, to je pogrešan pristup. Bolji rezultat daje kombinacija više vazduha (boost) uz umerenije ubrizgavanje. Dakle, ne punite cilindar samo gorivom – to dovodi do gomile nesagorelog goriva (dim) i preslabog udara.


  • Zanemarivanje EGR/DPF-a: Pokušaji brutalnog blokiranja EGR-a ili „softverskog gašenja“ DPF-a bez korekcije mapa obično prouzrokuju probleme. Ako fizički uklonite EGR, a ECU nije obavešten (nepromenjen softver), motor će prijaviti grešku i smanjiti performanse. Isto važi za DPF – ako softverski „obrišete“ DPF, ali ne isključite odgovarajuće greške, auto može uporno pokušavati regeneraciju. Profesionalni tuning to rešava tako što ili ostavlja laganu funkciju EGR/DPF (sa doteranim mapama), ili pametno prilagođava kod da ECU ne primećuje promene. U svakom slučaju, ne ostavljajte ECU zatečenim – treba mu reći da su te promene planirane.


  • Preskakanje testiranja: Ako pojedinac napravi izmene, ali ne proveri vozilo na putu ili stendu, rizikuje da nešto promasimo. Na primer, možda je povećao boost i ubrizgavanje, ali nije video da temperatura ulja brzo raste – pa se mogao desiti kvar. Često se dešava da bezprovernih mapa motor razvije „rupicu“ u vožnji (nestabilan gas). Zato je ključ: posle svake izmene, pouzdano testirajte – makar ubrzajte auto na duže ili ga ostavite duže da radi. Samo tako ćete biti sigurni da motor reaguje normalno.


  • Generički fajlovi za različite motore: Veoma loš potez je uzeti „Stage 1 mapu“ sa interneta i ubaciti je u drugi auto. Motori imaju različite karakteristike, pumpe i turbopunjače. Na primer, VW 1.9 TDI i VW 2.0 TDI ne rade potpuno isto – njihov ECU ima razne varijante mapa. Zato pravi tuneri prvo dekoduju tačnu verziju ECU-a i onda rade podešavanje baš za taj motor. Korišćenjem pogrešnog fajla možete napraviti velike neravnoteže, pa auto radi neusaglašeno. Dakle, Stage 1 remap mora biti targetiran za tačno određeni motor i ECU.


  • Nedostatak dokumentacije i provere: Profesionalci obično daju izveštaj: grafike snage pre/posle i spisak izmenjenih mapa. Ako to nemate, oslanjate se samo na reči. Očekujte od stučnjaka da objasni šta je tačno pomereno i kako je rezultat izmeren. Bez tih potvrda, nije realno znati da li je tune stvarno dobro urađen. Pouzdan Stage 1 uvek je dokumentovan: boost sa 1.2 na 1.4 bara, snaga od A do B, itd. Sve dok imate te podatke, znate da je posao urađen kako treba.



Zaključak: Dobar Stage 1 tuning kod dizela znači jasne i bezbedne dobitke. Motor je živahniji i jači, ali i dalje radi glatko. Održava se dobar balans između performansi i pouzdanosti – auto dobija veću izdržljivost pri ubrzanju, a ne gubi svoje karakteristike u mirovanju. Profesionalni tuning to dokazuje jasnim rezultatima i finim podešavanjima, dok amaterske „šrafilice“ uglavnom prave štetne posledice. Zato je važno raditi sa stručnim tunerima koji razumeju motor iznutra i ostaju u sigurnosnim granicama – tako Stage 1 stvarno donosi ono obećano: više snage, bez neugodnih iznenađenja.


Kontaktirajte nas na:


Tel: 064-1336-136 - Nikola

Adresa: Dobrosava Zivanovica 52, Valjevo, Srbija


 
 
 

Comments


bottom of page